Časté dotazy k nošení miminek a dětí

  Jakou velikost šátku mám zvolit?
  Velikost šátku se volí podle konfekční velikosti osoby která bude miminko nosit. To bývá nejčastěji maminka. Pokud bude často nosit i tatínek který je výrazně vyšší, volí se velikost podle jeho konfekční velikosti. (viz. Doporučené délky šátků)

  Mohu dítě nosit od narození?
  Ano, po narození se doporučuje nosit miminko v leže. K tomu jsou vhodné úvazy jako kolébka a kolébka v kříži s kapsou. Pokud má ale miminko problém s kyčlemi a ortoped doporučí široké balení, není vhodné nošení v „kolébce“. Pro takovéto děti jsou vhodné pouze vertikální úvazy, které musí být opravdu dobře dotažené. Musí mít podsazený zadeček, kolínka výš než kyčle a páteř podepřenou po celé délce.

  Do jakého věku mohu dítě nosit?
  Dalo by se říci, že nošení dětí není omezeno věkem. Spíše je otázka, zda chce být dítě nošeno, a co unesou rodiče. Některé děti se nosí ještě ve 3 letech. Vše záleží na kondici a použití správného úvazu. Nosnost šátku je min. 20 kg, ale unese mnohonásobně víc.

  Jak dlouho mohu dítě nosit?
  Nosit můžete tak dlouho dokud je to vám i děťátku pohodlné. Nedoporučuje se nosit dítě v šátku celý den. Ale střídat nošení s volným pohybem, které miminko také potřebuje pro svůj přirozený vývoj.

  Jaký úvaz použít?
  Existuje mnoho úvazů. Některé jsou na vázání jednoduché a jiné složitější. Doporučujeme začít s jednodušším úvazem a při získání jistoty vyzkoušet další třeba složitější. Také záleží na věku a váze děťátka. Pro novorozence je vhodnější „kolébka“, pro kojence například „kříž s kapsou uvnitř“ a batole se nejlépe nosí na zádech například v „batohu“. Pro lehké miminko stačí jednovrstvé úvazy, těžší dítě se snadněji nosí v úvazech vícevrstvých.

  V jakém počasí šátek používat?
  Šátek lze používat po celý rok. V létě je lepší používat jednovrstvé úvazy, které lépe větrají. V zimě je lepší nosit ve vícevrstvém úvazu, vpředu pod bundou, kdy cítíte miminko na svém břiše a poznáte když je mu zima. V naší nabídce máme šátek s příměsí bambusu, který v létě chladí a v zimě hřeje.

  Netrpí páteř dítěte?
  Ne, pokud je použitý úvaz správně utažen. Šátek nesmí být volný, miminko musí být dostatečně podepřeno po celé délce páteře. U menších dětí a vertikálních úvazů se musí myslet i na podepření hlavičky.

  Nebude dítě nošením rozmazlené?
  Fyzický kontakt je pro miminko velmi důležitý, když vidí jen na vzdálenost asi 30 cm. Nošené děťátko se cítí bezpečně, cítí vůni maminky a slyší tlukot jejího srdce. Snadněji se uklidní a méně pláče. Proto se rozmazlení miminka nemusíte obávat.

  Jak pečovat o šátek?
  Správná péče o šátek je velmi důležitá. Díky ní bude šátek jemnější a vydrží déle. Šátek lze prát v pračce na 40° a žehlit nejlépe ještě mírně vlhký na 3. Lze použít běžný prací prášek, ale doporučujeme používat tekutý prací prášek, který se lépe rozpouští a nehromadí se tak ve vláknech šátku. Nebo používat Indické mýdlové ořechy, které jsou ekologické a nedráždí pokožku miminka.
  Před prvním použitím doporučujeme šátek několikrát vyprat aby se vysrážel.

  Mám jiný dotaz, kde se dozvím odpověď?
  V případě jakýchkoliv dotazů ohledně nošení dětí se na nás můžete kdykoliv obrátit na tel.: 499 599 250 mobil: 605327450 nebo skype: sanamisatky

  Kontaktujte nás

    E-mail: sanami@centrum.cz
    Tel.: 499 599 250
    Mob.: 605 327 450

  Naše výrobky

  Číst dáleVyberte si z našeho širokého sortimentu šátků na nošeni miminek a oblečení pro nošení dětí.

  Úvazy šátků

  Číst dáleMiminka se v šátku dají nosit nejrůznějšími způsoby. Přehled nejznámějších úvazů nabízíme v našem článku.

  Kurzy vázání

  Číst dáleVázat šátek se naučíte i vy. Nabízíme pravidelné kurzy vázání pořádané v Praze, Brně a v Týništi nad Orlicí. Termíny

  Šátky na nošení dětí a miminek