Úvazy šátků

  Při nošení dětí v šátku je nejdůležitější výběr správného úvazu tak aby odpovídal věku dítěte, možnostem toho kdo nosí a situaci ve které se nacházíte. Zde přinášíme přehled několika nejpoužívanějších úvazů.

  Kolébky

  Kolébky jsou horizontální úvazy pro nejmenší miminka. Je možno je používat od narození dítěte do doby kdy nelze použít vertikální úvaz. Jsou neocenitelným pomocníkem ve chvílích kdy potřebujete utěšit plačící dítě nebo se přemístit do míst kam se nedostanete s kočárkem.

  Kolébka jednoduchá

  Šátek na nošení miminek úvaz jednoduchá kolébka

  Tento úvaz je velice jednoduchý a rychle se uváže. Miminko se v něm cítí jako v náručí u maminky přesto váha miminka nespočívá v rukou nosícího, ale je přenesena rameno nosícího. V případě že chcete miminko odložit. stačí se z úvazu lehce vyvléknout. Po celou dobu nošení je třeba miminko přidržovat.
   

  Kolébka dvojitá

  Šátek na nošěení miminka úvaz kolébka dvojitá

  Dvojitá kolébka patří pro svoji jednoduchost a praktičnost k velmi oblíbeným úvazům. Váha miminka je přenášena na obě ramena, což je výhoda při déle trvajícím nošení. Odložení spícího miminka je otázkou několika chvilek a je velmi šetrné. Po celou dobu nošení je třeba miminko přidržovat.

   

  Kolébka v kříži s kapsou

  Šátek na nošení miminek úvaz kolébka v kříži s kapsou

  Kolébka v kříži je nejpevnější úvaz pro novorozence. Je složitější na uvázání a k jeho perfektnímu zvládnutí to chce trochu cviku. Jeho výhodou je však to, že poskytuje tomu kdo nosí možnost volných rukou a dítěti pevnou a stabilní podporu. Je velmi vhodný na dlouhé cesty kdy víme že nebudeme miminko nikam odkládat.

   

  Vertikální úvazy

  Tyto úvazy je doporučeno používat v době kdy miminko již samo udrží hlavičku zhruba od 3. měsíce věku. Horní hranice věku není omezena záleží na potřebách dítěte jeho vyspělosti a také na kondici toho kdo nosí. Našeho staršího syna jsme nosili když bylo potřeba ještě ve věku 4 let. Všechny tyto úvazy jsou při správném navázání bezpečné a každý se hodí do různých situací. Výběr a použití je zcela individuelní a záleží na vašem úsudku a potřebách. Při nošení musí být dítě vždy čelem k vám.

  Kříž s kapsou uvnitř

  Šátek na nošení miminek úvaz kříž s kapsou

  Je to nejpoužívanější vertikální úvaz pro miminka od 3 měsíců věku. Poskytuje pevnou a správnou oporu nejen zádům dítěte, ale je možno přetažením pruhu látky velice lehce zafixovat i hlavičku. Ruce dítěte mohou být jak uvnitř tak ven z úvazu. Pevnost úvazu dává nosícímu velkou volnost pohybu a má zcela volné ruce. Při nošení musí mít miminko řádně podepřená zádíčka, zajištěnu lavičku proti kolébání a kolínka výše než zadeček.
   

  Kříž

  Šátek na nošení miminek úvaz kříž s kapsou

  Jednodušší verze předešlého úvazu kde dítě není fixováno pruhem látky přes záda. používá se při nošení větších dětí a na kratší vzdálenost. Je to alternativa v případě že vám nestačí délka šátku na úvaz kříž s kapsou. Vzhledem tomu že nejsou záda fixována příčným pruhem nutno dbát opatrnosti.

   

  Vázání na bok - Koník

  Šátek na nošení miminek úvaz na bok - KoníkJe to rychlý úvaz a dítě do něj snadno a rychle umístíte. Je vhodný když potřebujete dítě rychle uvázat a poponést na krátkou vzdálenost. Vzhledem k zátěži na jedno rameno není vhodný pro dlouhé nošení.

   

  Batoh

  Šátek na nošení miminek úvaz Batoh

  Tento úvaz na záda vám umožní nosit vaše miminko na výlety a procházky a ono přitom bude mít skvělý rozhled. Nošení na zádech je vhodné jak pro děti kolem 1 roku tak pro děti třeba 3leté které se na výletě unaví.


   

   

   

  Doporučené délky šátků

  Délka šátku se volí podle konfekční velikosti a zvoleného úvazu. Nejběžnější úvaz je kříž s kapsou ze kterého vycházíme. Pro konfekční velikost 36-38 u ženy a 46 u muže je potřebná délka šátku 4,5m.Máte-li větší konfekční velikost přidejte 0,5m. Naopak u menší velikosti 0,5m uberte. Pokud chcete používat jiný úvaz může vám při výběru délky šátku pomoci následující tabulka.

  Konfekční velikost dámská Kolébka, Nošení na boku Klokan, Batoh Vázání křížem Kříž s kapsou
  Do 36 2,5m 3,5m 4m 4m
  36 - 38 3m 4m 4,5m 4,5m
  40 a více 3m 4m 4,8m 5m

   

  Kontaktujte nás

    E-mail: sanami@centrum.cz
    Tel.: 499 599 250
    Mob.: 605 327 450

  Naše výrobky

  Číst dáleVyberte si z našeho širokého sortimentu šátků na nošeni miminek a oblečení pro nošení dětí.

  Úvazy šátků

  Číst dáleMiminka se v šátku dají nosit nejrůznějšími způsoby. Přehled nejznámějších úvazů nabízíme v našem článku.

  Kurzy vázání

  Číst dáleVázat šátek se naučíte i vy. Nabízíme pravidelné kurzy vázání pořádané v Praze, Brně a v Týništi nad Orlicí. Termíny

  Šátky na nošení dětí a miminek